İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabıda beyaz renk, hem kadın hem de erkekler için ilk seçenekler arasında yer alıyor. Klasik siyah renkli ayakkabılar gibi spor ayakkabı türlerinde de genelde beyazı tercih edenler, bu ayakkabılarının çok çabuk kirlenmesinden ve rengini kaybetmesinden yana şikayetçi oluyor. Özellikle spor giyimden hoşlananların tercihi bu ayakkabıların temizliği ile ilgili detayları, sararan beyaz ayakkabı nasıl temizlenir sorusundan yola çıkarak bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Eğer siz de beyaz ayakkabınızın eskisi gibi temiz ve bembeyaz olmamasından yana şikayetçi iseniz, verdiğimiz ip uçları ile bu sorununuzu çözebilirsiniz.

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenmeli?

Beyaz ayakkabıların temizliği uygun malzemeler ile son derece kolaydır. Bu temizleme yöntemlerine geçmeden önce kısaca beyaz ayakkabıların kirlenmesi ve rengini kaybetmesini nasıl önleyebileceğiniz konusuna değinmek istiyoruz.

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenmeli?

Ayakabılar, dış ortam ile en fazla temas eden giyim ürünlerimizdir. Bu ürünlerin düzenli olarak temizlik ve bakımını yapmasanız, çok kısa sürede renklerini kaybedip sarı ya da gri bir görüntüye kavuşabilirler. Bu tür bir sorunla karşılaşmamak için mutlaka ayakkabılarınızı her eve geldiğinizde uygun bir temizleme malzemesi ile temizleyin. Bunun için spor ya da deri ayakkabılarda ıslak mendil kullanabilirsiniz. Eğer çamur ya da başka leke yapıcı bir malzeme ile temas etme durumu söz konusu ise beyaz ayakkabılarınızı mutlaka ayakkabı türüne uygun bir fırça ile fırçalayıp ayakkabıda tam yer etmeden bu lekede kurtulun. Her kullanım sonrası ve her kullanım öncesi mutlaka beyaz ayakkabılarınızın tozunu alın. Asla ıslak şekilde dolaba koymayın ve fazla güneş ışığına maruz bırakmayın. Aksi halde ayakkabılarınızın erken eskimesine neden olabilirsiniz.

Beyaz Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz deri ayakkabılar, hem bayanların hem erkeklerin tercihleri arasında yer alıyor. Klasik giyimde siyah ya da koyu tonlu tarzın dışına çıkmak isteyenler tarafından çok tercih edilen beyaz deri ayakkabılar, düzenli bakım ve temizlik gerektirir. Her gün fırsat buldukça bu ayakkabılarınızın tozunu almanız, çamur gibi lekeler oluştuğunda mutlaka deri ayakkabı fırçası ile fırçalamanız gerekir. Beyaz deri ayakkabınızı temizlerken, normalde kullanılan deri temizleme ürünleri ve cilalarından faydalanabilirsiniz. Temizleme sırasında hafif ve fazla bastırmadan fırçalama yapmaya ve sonrasında mutlaka ayakkabıları kurutmaya gayret gösterin.

Beyaz Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz renkli spor ayakkabısı temizliği için çok etkili, ev yapımı beyaz ayakkabı temizleme köpüğü hazırlayabilirsiniz. Deneyenler tarafından tavsiye edilen bu köpük, beyaz spor ayakkabılar üzerinde yer eden lekeleri yok edip eski beyazlıklarına kavuşmayı sağlıyor.

Bu mucizevi köpük için gerekli olan malzemeler;

 • Her hangi bir diş macunu
 • Kullanılmayan temiz bir diş fırçası
 • Saç şampuanı
 • Yeterli miktarda ılık su
 • El yapımı örme duş lifi
 • Uygun büyüklükte leğen
 • Ayakkabı tabanı için yumuşak fırça

Malzemeleri hazır ettikten sonra ilk olarak ayakkabınızda bağcık varsa onu çıkarın. Ayakkabı üzerinde yer alan toz ve çamurları gidermek için soğuk su altında yıkayın ve kirini alın. Ayakabıların ikisini de yıkadıktan sonra ilk olarak tabanı fırça ile fırçalayın, çamur ve taşlarını temizleyin. Temizlenen ayakkabıları leğen içine alın ve üzerini kaplayacak kadar su ile doldurun. Suya şampuan ekleyin ve örme lif ile ayakkabıları güzelce yıkayın. Bu yıkama sonrasında lekeler büyük oranda yok olacaktır. Ancak kalan yerler için ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşamada diş fırçası üzerine diş macunu ekleyin ve lekeleri bu fırça ile fırçalayın. Tamamen beyazlaşana kadar fırçalamaya devam edin.

Lekeleri çıkardıktan sonra leğendeki suyu dökün. Yeniden ayakkabı üzerini örtecek kadar su doldurun ve içine şampuan dökün. Bu şekilde ayakkabıları yarım saat bekletin sonrasında durulayın. Kuruduktan sonra ilk günkü kadar beyaz spor ayakkabılarınız olacak.

Beyaz Ayakkabı Temizliği Hakkında Sorulanlar!

 • skechers beyaz ayakkabı nasıl temizlenir
 • beyaz ayakkabı sararması nasıl temizlenir
 • sararan beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir
 • bez ayakkabı nasıl temizlenir
 • puma beyaz ayakkabı nasıl temizlenir
 • beyaz bez spor ayakkabı temizleme
 • sararan beyaz ayakkabı beyazlatma

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir