İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Leke Çıkarma Yöntemleri

Last updated on 24.01.2020

Birçok leke, doğru leke çıkarma müdaheleriyle çıkarılabilmektedir. Bununla beraber leke çıkarma başarısı; lekenin yapısı, kumaşın cinsi, kullanılan boyanın dayanıklılığı, lekeye zamanında müdahele edilmesi gibi birçok faktörden etkilenir. Örneğin, oluşan lekelere zamanında müdahele edilmemesi leke çıkarma başarısını olumsuz etkiler.

Yıkanıp Çıkmayan Lekeler

Leke çıkarma müdahelesinde bilinçli hareket edilmesi hızlı hareket edilmesi kadar önemlidir. İnternette yazan ve tuz, limon, kolonya, sirke, yumurta sarısı, gliserin, tiner, terebentin gibi genel tavsiye niteliğindeki maddelerle ve deneme yanılma yöntemiyle yapılan leke çıkarma uğraşısı faydadan çok zarar getirmektedir.

Çünkü başarılı olmayan her uğraşı; lekenin sabitleşmesi, kumaşın deforme olması veya rengin açılması gibi daha büyük sorunlara yol açar.

Çıkmayan Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Leke çıkarma işlemi için bilinmesi gereken en önemli konu; her leke için tek bir sihirli çözüm olmamasıdır. Aynı leke için; farklı kumaş türleri ve halı elyaf çeşitleri farklı çözümler gerektirebiilir.

Leke çıkarma işlemine başlamadan önce leke ve kumaş türü veya halı elyafı mümkün olduğunca tanımlanmalı ve ona göre işlem yapılmalıdır. Hiçbir lekenin çıkması garanti değildir ama doğru leke çıkarma müdaheleleleriyle her zaman umut vardır.

Leke Çıkarma Yöntemleri

En çok rastlanan lekeler ve leke çıkarma yöntemlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün. Çıkmayan ve sizi zorlayan lekeleri iz bırakmadan evde leke çıkarma yöntemleri uygulayarak çıkarabilirsiniz. İşte tüm yüzeylerden leke çıkarma yöntemleri;

Mürekkep Lekesi Çıkarma

Mürekkep lekesi
Mürekkep lekesi nasıl çıkar

Mürekkep lekesi içeriğinde yer alan boya, pigment ve renklendirici maddeler mürekkep lekesinin çıkarılmasını zorlaştırırlar. Mürekkep kaynaklı lekeler için mürekkep lekesi nasıl çıkar sayfasında ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır.

Mum Lekesi Çıkarma

Mum Lekesi
Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Önceleri balmumu kullanılarak yapılan mumlar, günümüzde genellikle parafin kullanılarak yapılır. Yanık durumdaki mumlardan kaynaklanan akıntıların sebep olduğu mum lekelerini çıkarmak için mum lekesi nasıl çıkar sayfasında bulunan detaylı açıklamaları okuyabilirsiniz.

Pas Lekesi Çıkarma

Pas Lekesi
Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Demir ve diğer metallerin nemlenmesi sonucu oluşan pas lekeleri çıkarılması zor lekelerdendir. Pas lekesini çıkarırken pas lekesi nasıl çıkar sayfasına göz atmanız faydalı olabilir.

Yağ Lekesi Çıkarma

Yağ Lekesi
Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Yemeklerden sıçrayan yağ lekeleri, zeytinyağ lekesi, bebek yağı lekesi, motor yağı lekesi, gres yağı lekesi, makine yağı lekesi, araba yağı lekesi gibi yağ lekeleriyle ilgili yağ lekesi nasıl çıkar sayfasında leke çıkarma teknikleri yer almaktadır.

Boya Lekesi Çıkarma

Boya Lekesi
Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Yağlı boya, plastik boya ve su bazlı boya lekelerini çıkarmak farklı uygulamalar gerektirir. Boya kurursa, kurumuş boya lekelerini çıkarmanız daha zor olur. Boya lekesi çıkarma yöntemleriyle ilgili boya lekesi nasıl çıkar sayfasına bakabilirsiniz.

Çay Lekesi Çıkarma

Halıdaki Çay Lekesi
Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Türkiye’de Rize’de üretilen çay, özellikle siyah çay olarak tüketilmektedir. Çay lekesi çıkarılması için çay lekesi nasıl çıkar sayfasında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kahve Lekesi Çıkarma

Kahve Lekesi Nasıl çıkar
Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

Kahve çekirdeklerinden üretilen kahve, en fazla tüketilen sıcak içeceklerden biridir. Kahve lekesini çıkarma müdahelesi sırasında kahve lekesi nasıl çıkar sayfasındaki bilgileri kullanabilirsiniz.

Uhu Lekesi Çıkarma

Uhu Lekesi
Uhu Lekesi Nasıl Çıkar

Uhu lekesi, diğer yapıştırıcı lekelerine göre daha kolay çıkartılabilen bir lekedir. Uhu lekesi çıkarmada uhu lekesi nasıl çıkar sayfası içerdiği bilgilerle size yardımcı olabilir.

Yapıştırıcı Lekesi Çıkarma

Japon Yapıştırıcı Lekesi
Yapıştırıcısı nasıl çıkar

Tutkal, bali, lateks gibi yapıştırıcılar, çıkarılması zor lekeler oluşturabilmektedir. Yapıştırıcı lekesi çıkarmayla ilgili yapıştırıcı lekesi nasıl çıkar sayfasında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Japon Yapıştırıcısı Çıkarma

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar
Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar

Japon yapıştırıcı, süper bir yapıştırıcıdır ve çok zor çıkarılabilir. Japon yapıştırıcısı çıkarılırken japon yapıştırıcısı nasıl çıkar sayfasındaki detaylı açıklamalar işinizi kolaylaştırabilir.

Oje Lekesi Çıkarma

Oje Lekesi
Oje Lekesi Nasıl Çıkar

Oje yaparken ne kadar dikkatli olunursa olunsun oje lekeleri oluşabilmektedir. Oje lekesi çıkarmanın püf noktaları hakkında oje lekesi nasıl çıkar sayfasında açıklamalar bulunmaktadır.

Kan Lekesi Çıkarma

Kan Lekesi Nasıl Çıkar
Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Kesik, sıyrık gibi kazalardan meydana gelen kan lekesi çıkarılması zor lekelerden biridir. Kan lekesini çıkarmak için kan lekesi nasıl çıkar sayfasında bilgiler bulabilirsiniz.

Küf Lekesi Çıkarma

Küf Lekesi
Küf Lekesi Nasıl Çıkar

Küf; nemli, karanlık ve havasız ortamlarda gelişen bitkisel bir organizmadır. Küfün neden olduğu küf lekesi ve küf kokusunu çıkarmada küf lekesi nasıl çıkar sayfasındaki bilgiler kullanılabilir.

Kalem Lekesi Çıkarma

Kalem Lekesi Nasıl Çıkar
Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Kalem lekeleri; tükenmez kalem, dolmakalem, jel kalem ve keçeli kalem gibi kalemlerden kaynaklanır. Kalem lekesi çıkarılması için keçeli kalem lekesi nasıl çıkar  sayfasında ayrıntılı açıklamalar bulunmaktadır.

Tükenmez Kalem Lekesi Çıkarma

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar
Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Mürekkebinde boya katkısı olan tükenmez kalem lekesi çıkarılırken tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar sayfasına bakmanız yararlı olacaktır.

Sakız Lekesi Çıkarma

Sakız Lekesi
Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

Çevreyi kirletmesinin yanında yapıştığı dokulu yüzeylerde sakız lekesi oluşumuna neden olan sakızlardan kurtulmak her zaman kolay olamayabilir. Sakız ve sakız lekeleri çıkarılırken sakız lekesi nasıl çıkar sayfasındaki leke çıkarma tavsiyeleri imdadınıza koşabilir.

Şarap Lekesi Çıkarma

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar
Şarap Lekesi Nasıl Çıkar

Şarap, diğer birçok içecek gibi kaza sonucu döküldüğü zaman lekeler meydana getirir. Şarap lekesi çıkarılması sırasında şarap lekesi nasıl çıkar sayfasında bulunan püf noktalarından yararlanabilirsiniz.

Leke Çıkarma Hakkında Sıkça Sorulanlar!

  • yıkanıp çıkmayan lekeler
  • çıkmayan lekeler nasıl çıkarılır
  • evde leke çıkarma yöntemleri
  • renkli kıyafetten leke nasıl çıkar
  • külot lekesi nasıl çıkar
  • leke çıkarma programı
  • evde cilt leke çıkarma yöntemleri
  • leke çıkarıcı sprey

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir