İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü kireci nasıl temizlenir? Kireç, saf su veya özel olarak kimyasal yöntemlerle kireçten arındırılmış su dışındaki konvansiyonel sularda normal olarak bulunan bir mineraldir. Suyun yüksek ısılara çıktığında bu mineralden ayrışması söz konusudur zira buharlaşan su ile birlikte bu mineralin uçması beklenmez. Maalesef, içtiğimiz sulardan kireci arındırmanın bir yolu yoktur Kaynamış su dahi kullanılsa, ütüde kireç oluşumu kaçınılmazdır. Ki bu durumda ütünün verimi düşeceğinden, Ütü içindeki kireç nasıl temizlenir  sorusunun cevabını aramak gerekli olacaktır.  Bu yazımızda sizlere Ütü içindeki kireç nasıl temizlenir  sorusunun cevabını vereceğiz.

Ütü Neden Kireçlenir?

Ütü Neden Kireçlenir?

Ütülerimizde kullandığımız çeşme suları, zaman içerisinde kireçlenmelerine ve performanslarının düşmesine neden olur. Çünkü çeşme suları kireç bakımından oldukça zengindir ve bu kireç, ütünüzde birikmeye başla. Doğal olarak hem ütünüze hem de çamaşırlarınıza zarar verir. Özellikle çamaşırlarınızda kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur. İlerleyen durumlarda ise kıyafetlerinizin ütünün altına yapışması sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Bunun önüne geçebilmek için ütülerin düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir? 

Ütü içindeki kireç nasıl temizlenir sorusu için bir kaç yöntem bulunur. Bu yöntemler sayesinde ütünüzün kireçlerini rahatlıkla temizleyebilir ve yüksek performanslı olan ütüler elde edebilirsiniz. Ütü içindeki kireç nasıl temizlenir diye merak edenler için bütün ayrıntılar bu yazımızda sunulmaktadır.  Kireçlenen ütü nasıl temizlenir konusundaki tüm püf noktaları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca kir tutan ütü nasıl temizlenir sorusunun cevabını da yazımızda bulabilirsiniz.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü kirecini temizleyebilmek için bir kaç yöntem bulunur. Bu yöntemlerden aşağıdaki şekilde bahsedebiliriz;

Limonla Ütü Kireci Temizliği

Birinci yöntem limon tuzudur. Limon tuzunu bir kabın içerisine koyun ve bir miktar kaynatın. Ardından ütünüzün su haznesinden, sıcak olacak şekilde boşaltın. Ütüyü fişe takın ve birkaç kez buhar çıkarmasını sağlayın. Ütünüzün fişini çekin. 1 saat kadar bekleyin ve soğuduktan sonra içindeki suyu boşaltın. Ardından temiz su ile iyice durulayın.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir Beyaz Sirke?

Kireçlenmiş ütü nasıl temizlenir sorusu için ikinci yöntem beyaz sirke yöntemidir. Ütünüzün su haznesine beyaz sirke ve suyu koyun. İkisinden de eşit miktarda koymaya dikkat edin. Elma sirkesi değil sadece beyaz sirke kullanmaya dikkat edin. Ardından ütünüzün fişini takın ve iyice ısındıktan sonra buhar çıkarmasını sağlayın. Yine fişten çıkardıktan sonra 1 saat bekleyin ve soğuyan suyu boşaltın. Ardından temiz su ile su haznesini yıkayın.

Ütünün Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü içindeki kireç nasıl temizlenir sorusu için bir diğer yöntem ise sirke ruhudur. Eşit miktarda sirke ruhu ile suyu ütünüzün su haznesine boşaltın. Ütüyü ısıtın ve pamuk bir beze sürün. Bu işlem sürekli yapmanız halinde, ütü içinden çıkan pisliğin beze aktığını göreceksiniz. Ütüyü fişten çekin ve soğuduktan sonra temizleyin.

Karbonatla Ütü Temizleme

Kir tutan ütü nasıl temizlenir sorusunun cevabı ise limonlu bulaşık deterjanıdır. Bu deterjanın içerisine bir miktar ılık su ve karbonat ekleyin. Karıştırdıktan sonra bezinizi bu suda hafif ıslatın ve suyunu iyice sıktıktan sonra ütünüzün tabanını temizleyin.

Ütü Kireci Temizliği Hakkında Sorulanlar!

  • ütü kireci nasıl temizlenir beyaz sirke
  • buhar kazanlı ütü kireci nasıl temizlenir
  • ütü kireci nasıl temizlenir philips
  • ütünün kireci nasıl temizlenir
  • karbonatla ütü temizleme
  • philips ütü tabanı nasıl temizlenir
  • philips buharlı ütünün kireci nasıl temizlenir
  • siemens iq500 ütü kireç temizleme

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir