İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ütü Nasıl Temizlenir?

Yapmaktan en az zevk aldığımız ütü, zaman içerisinde kirlenmeye başlar. Ütünün içinde kullanılan sulardan kaynaklı olarak kireçlenme ve kirlenme meydana gelir. Bunun sonucunda ütünün gözenekleri kapanır. Bu durum hem kıyafetlerimize hem de ütüye zarar verir. Bu nedenle ütülerin, düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Bayanların en çok merak ettikleri ve zorlandıkları soru; ütü tabanı nasıl temizlenir sorusudur. Ütü tabanını zarar vermeden temizleyebilmek için bazı küçük ayrıntılara dikkat etmek gerekir. 

Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Ütü altı nasıl temizlenir sorusuna verilecek en güzel cevap sirke yada limon tuzu ile yapılmış sulardır. Ütü tabanının temizlenmesini zorlaştıran nokta ise yanması yada yanmış kıyafetin yapışmasıdır. Yanmış ütü tabanı nasıl temizlenir aşağıdaki şekilde incelemek mümkündür;

 • Bir ütüyü temizleyebilmek için öncelikle içerisinde ve kanallarında bulunan kireçlerden başlamak gerekir. Bunun için yapmanız gereken bir kabın içerisinde bir miktar limon tuzuyla birlikte su kaynatmaktır.
 • Kaynattığınız suyu ütünün su haznesinden boşaltın ve buhar düğmesine bir kaç defa basın.
 • Suyu, ütünün içerisinde biraz beklemesini sağladıktan sonra dökebilirsiniz.
 • Gelelim ütü tabanı nasıl temizlenir Ütü tabanını temizlemek için ılık bir su alın ve içine limonlu bir bulaşık deterjanı ekleyin. Ütüyü sileceğiniz bezi nemlendirin ve fazla bastırmadan silin.

Buharlı Ütü Nasıl Temizlenir?

Buharlı Ütü Nasıl Temizlenir?

Yeni çıkan ütülerde, kendiliğinden kireci temizleme teknolojisi bulunur. Eğer sizin ütünüzde bu teknoloji yoksa, düzenli aralıklarla ütünüzü temizlemeniz gerekir. Bunun için kireç sökücü kullanmak ütünüze zarar verecektir. Doğal limon tuzundan faydalanarak buharlı ütünüzü temizleyebilirsiniz. Buharlı ütü altı nasıl temizlenir diye sorarsanız, bunun için de yine bulaşık deterjanı ve ılık su ikilisinden yararlanabilirsiniz.

Kazanlı Ütü Nasıl Temizlenir?

Kazanlı Ütü Nasıl Temizlenir?

Buhar kazanlı ütünün temizlenmesi için öncelikle buhar haznesinin temizlenmesi gerekir. Bunun için yine yukarıda bahsettiğimiz limon tuzu içeren su etkili olacaktır. Aynı zamanda musluk suyu yerine çeşme suyu kullanmayı tercih etmeniz gerekir.

Teflon Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Teflon Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Teflon ütülerin en büyük sıkıntısı, altına kıyafetlerin yapışması sorunudur. Yanmış ütü tabanı nasıl temizlenir sorusunun cevabı iki şekilde verilebilir;

 • Birinci yöntem sirke yöntemidir. Bezinizi sirkeli suya batırarak ütünüzün tabanını silin. Eğer inatçı kirler varsa içine biraz da karbonat ekleyin.

İkinci yöntem ise tuzdur. Gazete kağıdının veya bir bezin üzerine tuzu dökün ve önceden ısıtılıp fişten çıkartılmış olan ütünüzü, tuzun üzerinde gezdirin. Bütün kirler tuza yapışacaktır.

Ütü Temizliği Hakkında Sorulanlar!

 • ütü nasıl temizlenir
 • yanmış ütü nasıl temizlenir
 • kazanlı ütü nasıl temizlenir
 • ütünün altı nasıl temizlenir dis macunu
 • karbonatla ütü temizleme
 • ütü tabanını diş macunu ile temizleme
 • ütünün kireci nasıl temizlenir

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir