İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Last updated on 16.01.2020

Yağ, formülünde hidrojen olan, esasında bir asit türüdür. Hemen her yağ türü sudan hafiftir ve su ile temizlenmeleri mümkün değildir. Ancak çok sık karşılaştığımız bir sorun dur ve hepimiz giysideki yağ lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını araştırırız. Modern deterjanlar yardımımıza elbette koşuyor olsa da kimi inatçı lekeler kolaylıkla temizlenmez ve illa ki, alternatif tedbirler araştırırız.

Tabii yağların türleri vardır. Organik yağlar ve petrol bazlı yağlar aynı sınıfta değildirler ve aynı metotlarla temizlenemezler. Örneğin motor yağı ile zeytin yağı birbirlerinden hayli uzak maddelerdir. Bu maddelerin temizlenmesinde aynı usul geçerli değildir. Biz sizlere bu sayfamızda, organik yağların; yani evde kullandığımı yemeklik yağların temizliği ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

İster giysideki yağ lekesi nasıl çıkar denilsin ister diğerlerinin. Yağ lekesi denildiğinde akla çeşitli yağlar gelir. Bunun başında zeytinyağı, sıvı yağ, motor yağı, gibi birçok yağ türü vardır. Bununla beraber bu yağ lekelerinin çıkarılması için de farklı yollar bulunur. Bu yöntemler kullanılan malzemeyle alakalıdır. Fakat yapılan işlemler kumaştan yağ lekesi nasıl çıkar sorusuyla farklıdır. Çünkü her yerin yağı emme miktarı değişik olur.

Kumaşa dökülen yağın türü de önem içerir. Hele ki yünlü, pamuklu ve ya elyaf bir halıdan yağ lekesi nasıl çıkar sorusuyla karşılaşıyorsak iş daha da büyür. Nedeni de bu halılardaki temizlemenin kolay olmaması ve kalıcı zararlara neden olmasıdır.

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekelerinin çıkarılması genelde zordur. Fakat kurumuş yağ lekesi daha inatçı bir hal alır. Eğer eşyamız beyaz ise bunu çamaşır suyuyla kolaylıkla halledebiliriz. Fakat renkli bir kumaştan yağ lekesi nasıl çıkar denilince bu daha karmaşık bir hal alır. Kuruyan leke zor olduğu kadar her geçen süreyle çıkması da gecikir. Kullanacağınız mısır nişastası ve bulaşık deterjanı kurumuş lekeye iyi gelecektir.

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerdeki yağ lekeleri çok ilginç lekelerdir. Peki, giysideki yağ lekesi nasıl çıkar gelin deneyelim. Bunun için kullanacağınız işlem lekenin üzerine bolca karbonat döküp diş fırçasıyla fırçalamaktır. Sonra karbonatı silkeleyin ve tekrar karbonat koyup iyice fırçalayın. Ve ardından lekenin üzerine deterjan döküp on dakika bekletin. Böylelikle istediğiniz lekeden kurtulmuş olacaksınız.

Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar?
Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar?

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Böyle durumlarda yapmamız gereken çok basit birkaç yöntem var aslında. Hemen bir sıcak su hazırlayıp içine deterjan koyuyoruz. Daha sonra halıdaki lekeyi ovalayarak hallederiz. Halıdan yağ lekesi nasıl çıkar denilince akla birçok çözüm yolu geliyor. Bir diğeri de yağ lekesinin düşmanı olan benzin ve tineri kullanabilirsiniz. Tiner ve benzinle yıkadığınız bir bezi halınızda güzelce kullanın. Daha sonra kuru bir bezle tekrar silerek halınızı eski haline çevirin.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Burada kullanacağımız işlemde genelde benzer özelliktedir. Örneğin duvarımızı çamaşır suyu veya deterjanla hazırladığımız bir suyla silebiliriz. Ardından biraz bekletip temiz bir suyla durularız. Böylelikle duvarınız kolay bir şekilde eski halini alacaktır.

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Gördüğünüz gibi yağ lekesi kolayca temizlenebilen bir leke türü değildir. Ancak çıkarılması imkansız da değildir. Doğru yöntem ve ürünler kullanılarak kolayca temizlenebilir. Yalnız kullandığınız materyali abartılı şekilde sarf etmemeli ve fırçalama, çitileme gibi işlemleri aşırı düzeyde gerçekleştirmemelisiniz. Aksi halde temizlemek istediğiniz yüzey zarar görebilir ve leke çıkarmaya çalışırken, bir daha asla düzelmeyecek bir hasara yol açmış olursunuz.

Yağ Lekesi Hakkında Sıkça Sorulanlar!

  • yağ lekesi nasıl çıkar
  • kot pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar
  • yağ lekesi nasıl çıkar tuz
  • yağ lekesi nasıl çıkar kot
  • şifon elbiseden yağ lekesi nasıl çıkar
  • halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar
  • perdedeki yağ lekesi nasıl çıkar
  • yağ lekesi çıkaran deterjan

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir